Metody leczenia nadmiernej potliwości

Ze względu na to, że strona internetowa skupia się na sprawdzonych i efektywnych metodach leczenia nadmiernej potliwości, nie będziemy tutaj rozmawiali o terapii typu herbaty ziołowe i maści, które najczęściej działają tylko dzięki efektu placebo, o ile w ogóle działają. Jeżeli cierpisz na którąś z form nadmiernej potliwości, z pewnością chętnie się dowiesz, że przejawy tej choroby można w efektywny sposób blokować i leczyć. Terapia jest podzielona na nieinwazyjne (bez zabiegu chirurgicznego) i inwazyjne (zawierające zabieg chirurgiczny) metody leczenia nadmiernej potliwości.

Do głównych nieinwazyjnych metod leczenia nadmiernej potliwości należy jonoforeza i aplikacja botulotoksyny. Do inwazyjnych metod leczenia nadmiernej potliwości należy sympatektomia piersiowa i usunięcie gruczołów potowych pod pachami. Poszczególne metody przeanalizujemy dokładniej.

Jonoforeza

Pod tą nazwą ukrywa się metoda odkryta w Ameryce w 80.tych latach poprzedniego wieku. Polega na wprowadzaniu bardzo małej ilości energii elektrycznej o odpowiedniej częstotliwości do łaźni wodnej, do której są zanurzone miejsca dotknięte nadmierną potliwością. Metoda jest popularna szczególnie dzięki cenie, za którą można wykonywać terapię. Do wykonywania jonoforezy istnieją specjalne urządzenia, dzięki którym można osiągnąć skuteczność zbliżoną do 100 procent zadowolonych pacjentów. Nowsze urządzenia do jonoforezy działają z użyciem baterii, które można doładować, a koszty terapii w ten sposób zbliżają się do zera.

Jak Electro Antiperspirant działa w temperaturze 100°C w saunie?
Zalety: bardzo wysoka efektywność, szybkie rezultaty, niskie koszty leczenia nadmiernej potliwości, bezpieczeństwo, szeroka baza użytkowników
Wady: żadne

Więcej informacji na www.jontoforeza.pl

Aplikacja botulotoksyny

Botulotoksyna to neurotoksyna, która potrafi się połączyć z zakończeniami nerwowymi gruczołów potowych i hamować ich funkcjonowanie. Ta substancja używana zwłaszcza w dziedzinie chirurgii plastycznej posiada jedną niewątpliwą zaletę, a tą jest szybkość jej działania w ciągu kilku dni. Tutaj jednak wyliczanie pozytywnych działań botulotoksyny jako środka leczniczego nadmiernej potliwości się kończy. Cena, za którą można leczyć jedną parę dotkniętych miejsc (dłonie, stopy lub pachy) jest bardzo wysoka i trzeba ją powtarzać mniej więcej co 3 miesiące. Oprócz tego botulotoksyna nie działa na każdego pacjenta i istnieje ryzyko nieprzyjemnych efektów ubocznych.
Zalety: efektywność, szybkie rezultaty leczenia
Wady: bardzo wysoka cena leczenia nadmiernej potliwości, procedurę należy powtarzać za tą cenę co kilkanaście miesięcy, możliwość komplikacji połączonych z działaniem botulotoksyny

Sympatektomia piersiowa

Jest efektywną, jednak najbardziej ryzykowną metodą chirurgicznego leczenia pocenia rąk i pach, w dolnej części ciała zazwyczaj nie jest wykonywana z powodu nasilonego ryzyka uszkodzenia funkcji układu płciowego. Pacjentowi w całkowitej narkozie są poprzez drobne, chirurgicznie wytworzone otwory pod pachami usunięte nerwy z okolic kręgosłupa, które są odpowiedzialne za przenoszenie podnieceń powodujących potliwość. Przerwanie nerwów spowoduje, że pacjent przestaje się pocić. Efekty uboczne tej metody jednak bywają drastyczne w swych przejawach: zaburzenia rytmu pracy serca, trzęsienie rąk, osłabienie i silna potliwość kompensacyjna, kóra się pojawi na innych częściach ciała, jakimi są plecy, brzuch i głowa. Nowsza metoda sympatektomii piersiowej polega wyłącznie na zablokowaniu nerwu specjalną klamrą, którą można podczas nagłych komplikacji połączonych z operacją znowu wyciągnąć chirurgicznie, jednak również ten sposób leczenia jest bardzo ryzykowny.
Zalety: trwałe rozwiązanie problemów z nadmierną potliwością
Wady: komplikowana operacja w całkowitej narkozie, bardzo nieprzyjemne efekty uboczne

Usunięcie gruczołów potowych pod pachami

Taka metoda leczenia nadmiernej potliwości jest używana wyłącznie w wypadku nadmiernej, bardzo silnej potliwości pach. Pacjent po konsultacji z lekarzem udaje się do szpitala, gdzie zostaje mu w całkowitej narkozie chirurgicznie usunięta skóra pod pachami razem z gruczołami potowymi. Rekonwalescencja w szpitalu zajmuje kilka dni, do chwili, kiedy rany pod pachami nie zagoją się wystarczająco. Skutki tej metody są przy odpowiednio wykonanym zabiegu trwałe.
Zalety: trwałe rozwiązanie problemu nadmiernej potliwości pach
Wady: można stosować wyłącznie na obszar pach, niezbędność zabiegu chirurgicznego, nie można stosować w każdym wypadku